Producenci

Cenniki do pobrania

Statystyki

Products stats:
56
Categories stats:
22
New products stats:
0
On sale stats:
0

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Rozbroić narcyza Jak radzić sobie z osobą zapatrzoną w siebie - Wendy T. Behary

NARCYZM
34.9
PLN
Rozbroić narcyza Jak radzić sobie z osobą zapatrzoną w siebie - Wendy T. Behary
out_of_stock
Dostępność:
brak towaru
Cena: 34,90 zł
Cena netto: 34,90 zł
szt.

Narcystyczne osoby potrafią wzbudzić w nas zauroczenie ale także przerażenie (to drugie zwłaszcza wtedy gdy decydujemy się na konfrontację, odejście, czasami wystarczy zwykła krytyka). Psychoterapia osób narcystycznych jest trudna (co nie oznacza że musi być nieskuteczna i niemożliwa). Przedtem jednak narcyz musi zgłosić się na terapię. Jest tylko jeden mały problem - on najczęściej nie widzi potrzeby. Bo właściwie niby dlaczego? Co on miałby w sobie zmieniać? Tymczasem osoby narcystyczne najczęściej zostały głęboko skrzywdzone w dzieciństwie przez swoich rodziców i rzeczywiście potrzebują terapii.

W pierwszym rozdziale autorka wyjaśnia nam jak powstaje osobowość narcystyczna. Rozdział drugi opisuje typowe schematy funkcjonowania jakie się pojawiają w związku z narcyzem. Są to z jednej strony schematy zachowań uruchamiane przez narcyzów u innych ludzi: samopoświęcenie, podporządkowanie się, lęk przed opuszczeniem przy jednoczesnej niestabilnej więzi, poczucie wstydu (i w ogóle obniżone poczucie własnej wartości), tłumienie ich własnych uczuć. Z drugiej strony mamy schematy wg których funkcjonuje sam narcyz: odcięcie się od jego własnych uczuć, nieufność wobec innych osób, nieustanne kontrolowanie innych przy jednoczesnym braku samokontroli, nieustanne poszukiwanie akceptacji i uznania.

Dla osób które znalazły się w orbicie oddziaływań narcyza powyższe schematy są destrukcyjne i nie zawsze od razu przez nie dostrzegane. Czasami takim osobom trudno jest zruzumieć co się z nimi właściwie dzieje, mimo że nawet mogą mieć poczucie że coś jest nie w porządku w tej relacji z osobą narcystyczną. Ofiary narcyzów z czasem mogą zacząć zadawać sobie pytania "Co ze mną jest nie tak?", "Dlaczego ciągle pakuję się w takie toksyczne związki", "Jak to się stało, że uległam jego urokowi?". I właśnie w tym momencie autorka zachęca do ponownego przejrzenia schematów związanych z narcyzmem i próby wskazania tych, które pasują do nas. Okazuje się, że niewłaściwe schematy zachowań można zastąpić właściwymi - bardziej asertywnymi. Autorka daje nadzieję: poprawa relacji z narcyzem, mimo że niełatwa i wymagająca zaangażowania, jest możliwa. Rozdziały 4-6 przynoszą propozycje takich asertywnych zachowań jakie możemy zastosować komunikując się z narcyzem. Podane są przykłady sytuacji w których wydawać by się mogło, że narcyz zaraz wybuchnie, obrazi się na nas, a jednak dzięki odpowiedniej komunikacji (w tym także okazanie zrozumienia dla jego uczuć) udaje się jednak zneutralizować to napięcie, udaje się "rozbroić narcyza".

Na zakończenie autorka zwraca uwagę, że taka asertywna komunikacja z narcyzem, gdy zaczniemy ją stosować, może być dla nas samych bardzo ubogacająca.

Dla kogo jest ten poradnik? Gdy w związku - każdym, także związku z narcyzem - dzieje się źle, mamy 4 możliwe scenariusze: rozpad, utrzymanie się sytuacji obecnej, przyjęcie innych niezdrowych schematów funkcjonowania oraz podjęcie działań które mogą uleczyć relację. I właśnie niniejszy poradnik przeznaczony jest dla osób które chciałyby podjąć próbę uzdrowienia związku z narcyzem.

 

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?

zawiera ćwiczenia do samodzielnego wykonania (np. testy "Czy ten trudny człowiek w twoim życiu naprawdę jest narcyzem?", "Z jakim typem narcyza masz do czynienia?", "Dlaczego narcyz uruchamia Twoje schematy?")

zawiera wskazówki jakimi warto się kierować w przypadku gdy chcemy skorzystać z profesjonalnej pomocy psychoterapeutycznej - w sytuacji gdy nasz partner - narcyz - chce podjąć terapię, a także w sytuacji gdy on nie chce ale my chcemy poszukać pomocy dla siebie. Można odczuwać tutaj pewien niedosyt, bo wskazówek tych nie jest dużo (niecała strona na końcu drugiego rozdziału), ale ważne że są - i podane w sposób kompetentny.

 

 

"Rozbroić narcyza" to doskonały podręcznik przetrwania dla osób będących w relacji z narcyzem!

- Jakie są źródła narcyzmu?

- Dlaczego ulegamy urokowi narcyza?

- Jak zadbać o siebie w relacji z narcyzem?

- Jak radzić sobie z narcystycznym rodzicem czy partnerem?

Na te i wiele innych pytań odpowiada autorka tej książki. Dzięki niej poznasz skuteczne sposoby radzenia sobie z osobą, która stanowi centrum własnego świata. Dowiesz się, dlaczego narcyz jest, jaki jest, jak postrzega świat i jak za pomocą empatycznej konfrontacji przełamać jego mechanizmy obronne. Nauczysz się wyznaczać granice w waszej relacji, by móc zadbać o zaspokojenie własnych potrzeb i swój rozwój osobisty, a także poznasz siedem darów komunikacji z narcyzem.

Daniel Goleman, autor "Inteligencji emocjonalnej" tak napisał o tym poradniku: "Wszystkim, którzy mają do czynienia z osobami narcystycznymi, zdecydowanie należy zalecić lekturę książki Wendy T. Behary i wzięcie sobie do serca jej rad. "Rozbroić narcyza" pełna jest celnych sugestii i wnikliwych spostrzeżeń, stanowi więc przełom w jednej z najtrudniejszych kwestii w dziedzinie psychologii."

 

Wendy T. Behary - założycielka i wieloletnia dyrektor Cognitive Therapy Center w New Jersey, członkini Cognitive Therapy Center i Schema Therapy Institute w Nowym Jorku. Jest również współzałożycielką i członkinią Academy of Cognitive Therapy. Prowadzi prywatną praktykę, a specjalizuje się w terapii narcyzmu i terapii par.

Opinie o produkcie (0)

* - Pole wymagane
Sklep jest w trybie podglądu

Użytkowanie sklepu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.

Sklep internetowy od home.pl